Coraz częściej słyszymy o włamaniach na strony internetowe, kradzieży poufnych danych, ogromnych stratach firm w wyniku zniszczenia strony. Technologii tworzenia stron jest naprawdę dużo i cieszą się coraz większym zainteresowaniem hakerów. Często wstrzykują do kodu źródłowego niebezpieczny kod, umożliwiając tym samym np. pobranie ważnych informacji lub wykorzystanie strony  do swoich celów. Dlaczego to robią? Powodów może być naprawdę dużo: do celów politycznych, dla zysku, rywalizacji biznesowej, kradzieży danych osobowych czy też wysyłania spamu. Coraz popularniejsze jest również wykorzystywanie stron, zasobów serwera do kopania kryptowalut. Zdarza się również,, że zhakowana strona zostaje przekierowana na niecenzuralne strony. Tego chyba nikt by nie chciał.
Czy możemy się jakoś uchronić przed zniszczeniem strony? Nie ma 100% możliwości zabezpieczenia, ale możemy to znacznie utrudnić i zminimalizować ryzyko włamania.
Poniżej poznasz podstawowe metody zabezpieczenia strony internetowej.

1. Używaj trudnych haseł oraz loginów do systemu.

Silne i unikatowe nazwy użytkowników są pierwszą linią zabezpieczeń przed atakiem. Używanie haseł typu QWERTY lub 1234567 umożliwia w łatwy sposób przejęcie kontroli nad stroną. Hasło powinno zawierać ciąg minimum ośmiu małych i dużych znaków, znaków specjalnych oraz liczb. Nie używaj tych samych loginów i haseł na różnych stronach, platformach internetowych. Warto również wprowadzić dwustopniowe logowanie do systemu. Przydatnym narzędziem może być użycie generatora do utworzenia hasła użytkownika i bazy danych.

2. Wykonuj możliwie często aktualizację systemu, wtyczek oraz szablonu.

Jest to konieczne, ponieważ każda taka aktualizacja nie tylko powoduje unowocześnienie, usprawnienie działania, ale również powoduje „łatanie dziur”. Twórcy na bieżąco monitorują i usuwają możliwe błędy w kodzie źródłowym, który może spowodować zniszczenia. W systemie WordPress jesteśmy regularnie informowani o konieczności instalacji aktualizacji. Warto również usunąć wtyczki i szablony, z których nie korzystamy.

3. Twórz kopię bezpieczeństwa strony.

Czym jest kopia bezpieczeństwa (backup)? Jest duplikatem wszystkich istotnych danych, które zawiera strona. Kopia umożliwi jej odtworzenie w przypadku utraty lub uszkodzenia danych. Przyda się ona również w przypadku, gdy niechcąco uszkodzimy stronę lub też, gdy będziemy chcieli ją przenieść na inny serwer. Im częściej jest robiony backup strony, tym lepiej. Dlatego w naszym planie konserwacji i bezpieczeństwa strony oferujemy codzienną kopię bezpieczeństwa, aż do 90 dni wstecz.

4. Instalując system CMS nie korzystaj z automatów.

Wiele firm hostingowych umożliwia instalowanie systemów za pomocą autoinstalatora. Jest to bardzo przydatne narzędzie, ale znacznie obniża ochronę strony internetowej. Instalując system ręcznie będziesz miał wpływ na siłę haseł oraz każdy etap instalacji.

5. Korzystaj z szyfrowanego połączenia SSL.

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, serwis społecznościowy lub też chcesz po prostu dać poczucie bezpieczeństwa swoim odwiedzającym, warto, abyś skorzystał z dodatkowego zabezpieczenia jakim jest certyfikat SSL. Certyfikat ten powinien uniemożliwić przechwycenie i podmianę danych. Niektóre przeglądarki wręcz informują, że strona, która nie zawiera takiego certyfikatu może być niebezpieczna. Wyszukiwarka Google może również obniżyć pozycję wyszukiwania z powodu nieposiadania certyfikatu. Najwygodniej jest kupić taki certyfikat w firmie hostingowej, na której mamy umieszczoną stronę lub skorzystać z darmowego SSL Let’s Encrypt.

6. Zadbaj o to, by strona internetowa była umieszczona na dobrym hostingu.

Zapytaj twórcę strony, czy hosting, na którym umieszcza stronę, ma robiony cykliczny backup. Jak długo znajdują się te kopie na serwerze? Czy hosting zawiera aplikację typu firewall oraz skaner antywirusowy? Czasami warto dołożyć parę złotych i mieć lepszą jakość usługi. Ze swojej strony polecamy hosting w firmie Seohost. Sami z niego korzystamy. Wyróżnia się na tle konkurencji bardzo niskimi cenami domen oraz wysokiej jakości hostingiem (dyski NVMe, niski Fully Loaded Time oraz TTFB, obsługa HTTP/3). Jeżeli nie masz doświadczenia w obsłudze hostingu, załoga Seohost pomoże przenieść dane z innego serwera.

7. Skanuj swoją stronę pod kątem złośliwego oprogramowania.

Takim must-have jest ciągła kontrola bezpieczeństwa przed szkodliwym oprogramowaniem  Gdyby doszło do zainfekowania plików strony, będziesz w stanie wykryć je na czas i podjąć odpowiednie kroki w celu ich usunięcia. Nasz plan konserwacji witryny skanuje strony naszych klientów 24/7 przez wszystkie dni tygodnia. Gdyby zdarzyła się jakaś infekcja jesteśmy od razu o tym informowani i działamy, by zainfekowane pliki zostały naprawione.

8. Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera.

Nawet najlepsze rozwiązania zabezpieczające stronę nie pomogą, jeżeli Twój komputer będzie zainfekowany wirusami, końmi trojańskimi, oprogramowaniem szpiegującym. Te aplikacje umożliwiają zdalne łączenie się z komputerem i modyfikowanie plików, ale również podgląd do tego, co wpisujesz na klawiaturze (loginy, hasła). Dlatego zadbaj o dobre programy zabezpieczające komputer. Przykładowy program znajdziesz tutaj

Podsumowując.

Nie ma idealnych zabezpieczeń domu, samochodu, tak też nie ma idealnych zabezpieczeń stron internetowych. Jednak naprawdę warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, by uniemożliwić zniszczenie strony. Zaoszczędzi nam to sporo nerwów, czasu i pieniędzy.